Wykładzina na balkon lub taras

Kiedy zastanawiamy się nad najlepszym wykończeniem podłogi balkonu czy tarasu, na pewno warto rozważyć wykorzystanie specjalnych wykładzin zewnętrznych. Obecnie znajdziemy szeroki wybór tego typu produktów w zróżnicowanych wzorach i cenach. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Jak montuje się wykładziny na tarasie czy balkonie?

Wykładzina na balkon – zalety

Wykładziny zewnętrzne na balkon czy taras są dostępne w bardzo wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu mogą stać się ciekawym elementem aranżacji, dopasowanym do preferowanego przez nas stylu. W ofertach producentów znajdziemy wykładziny w formie sztucznej trawy, imitujące deski, marmur, czy też wzorzyste jak perskie dywany. Wykładziny na balkon są odporne na deszcz, ostre słońce i wszelkie niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie blakną ani nie odkształcają się. Są one niedrogie, łatwe dostępne i proste w montażu. Można chodzić po nich boso czy pozwalać dzieciom się na nich bawić, również pielęgnacja jest prosta, ponieważ wystarczy przecierać je podobnie jak podłogę.

Wady wykładzin zewnętrznych

Zdecydowanie główną wadą wykładzin zewnętrznych na balkon lub taras jest to, że są wykonane z tworzyw sztucznych. Nie przepuszczają wody, więc jeśli dostanie nie będą szczelnie położone i woda dostanie się pod nie, może powodować pleśnienie czy niszczenie powierzchni podłogi. Nie są przyjazne dla środowiska i nawet nie zawsze nadają się do recyklingu. Alternatywnie zamiast wykładziny na taras lub balkon możemy zdecydować się na jeden lub kilka dywanów z włókien naturalnych, szczególnie jeśli taras jest z desek albo wykończonego na gładko betonu. Jednak w takim wypadku należy pamiętać, aby nie dopuszczać do moknięcia, a następnie schnięcia dywanów na słońcu, które mogłoby je uszkodzić. Z włókien naturalnych najlepiej sprawdzą się juta, włókna konopne, bawełna lub odpowiednio spreparowana wełna.

Jak kładzie się wykładzinę na tarasie lub balkonie?

Wykładzina na taras lub balkon jest zazwyczaj sprzedawana na metry. Warto kupić jej trochę więcej, niż potrzebujemy, a następnie dociąć do pożądanych wymiarów za pomocą ostrego nożyka. Wykładzinę kładziemy bezpośrednio na podłożu lub przyklejamy za pomocą specjalnych taśm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here