Badanie żył

Badanie przepływu żył staje się coraz bardziej popularne dzięki najnowocześniejszym metodom pomiarowym. Wyniki są niezwykle dokładne i pozwalają wykryć oraz skutecznie leczyć wszelkie nieprawidłowości w obrębie kończyn dolnych. Czasem poważniejsze schorzenia rozpoczynają się niewinne od lekkiego bólu, mrowienia czy obrzęku nóg. Dlatego łatwo je przeoczyć i zrzucić na karb zmęczenia po ciężkim dniu. Tymczasem jest to coś, co już powinno zaniepokoić pacjenta i sprawić, że zapiszę się on na Dopplera żył. Kiedy i w jaki sposób wykonuje się tego typu badania żył? W poniższym tekście znajdą się odpowiedzi na wszelkie wątpliwości.

Badanie żył metodą Dopplera – jak to się robi?

Doppler polega na działaniu ultradźwiękami na nogi w celu sprawdzenia, w jaki sposób krew przepływa przez żyły i czy np. nie tworzą się zatory. Czasem gołym okiem można zaobserwować, że coś złego zaczyna się dziać z naczyniami krwionośnymi, gdy na nogach pojawiają się wypukłości zwane żylakami. Są to pogrubione i poskręcane żyły, w których tworzą się zastoje. Badanie dopplerowskie kończyn dolnych pozwala dogłębnie sprawdzić stan żył. Nogi bada się od pachwin aż po kostki. Badanie nie wiąże się z żadnym bólem ani dyskomfortem . Trwa około 15 minut, a wyniki są dostępne praktycznie od razu. Nie ma przeciwwskazań, by ktokolwiek skorzystał z badania. Przychodzą na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni i to w różnym wieku.

Komu dedykowane jest badanie przepływu żył?

Badanie żył wykonuje się zazwyczaj u osób, które uskarżają się na bóle i obrzęki nóg. Wskazaniem do wykonania badania jest również trudne gojenie się ran i owrzodzenia powstałe na podudziach. Konieczność przeprowadzenia diagnostyki za pomocą aparatu dopplerowskiego występuje także w przypadku powikłań po zabiegach lub wtedy, gdy dana osoba ma mieć na dłużej unieruchomione kończyny dolne, albo ma zostać poddana kontroli po wszczepieniu graftu.

Jak prawidłowo dbać o zagrożone nogi?

Ważne jest to, by otoczyć szczególną opieką kończyny, które są zagrożone zatorami i słabymi przepływami. Należy na co dzień zażywać ruchu, a w sytuacji odpoczynku siedzieć bądź leżeć z nogami uniesionymi do góry. Należy też unikać alkoholu oraz innych używek. Warto też profilaktycznie wykonywać badania żył raz na jakiś czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here