Wymagania odnośnie radcy prawnego

Zawód radcy prawnego zdecydowanie nacechowany jest naprawdę bardzo dużą odpowiedzialnością. Jak dokładniej wyglądają takie wymaganie odnośnie do radcy prawnego? Jakie wykształcenie musi on posiadać? Jakie cechy charakteru są istotne podczas pełnienia takiej funkcji? Co jeszcze jest ważne?

Wykształcenie – najważniejsza kwestia

Przede wszystkim trzeba tu powiedzieć o wykształceniu, jakie koniecznie musi mieć każdy radca prawny. Na początek powinien on uczęszczać do dobrego liceum tak, aby zdać dobrze maturę. Następnie przychodzi czas na pięć lat studiów prawniczych, które nie należą do łatwych. To jeszcze ciągle nie koniec, ponieważ potem trzeba się dostać na aplikację radcowską i ją ukończyć.

Co więcej, to ciągle nie jest koniec nauki. Tak samo jak w przypadku lekarza, także i prawnik musi całe życie się dokształcać. W końcu prawo nie jest rzeczą niezmienną – uchwalane są nowe ustawy, wydawane rozporządzenia. Prawnik zdecydowanie musi się na tym wszystkim znać.

Specyficzny charakter

Warto także mieć na uwadze to, że radca prawny to osoba o całkiem specyficznym charakterze. z jednej strony- musi on mieć w sobie coś z dobrego urzędnika. W końcu w prawie wymagana jest pewna dokładność. To nie mogą być w żadnym wypadku osoby tworzące wokół siebie jakiś bałagan.

Z drugiej jednak strony, taki prawnik musi również umieć rozmawiać z ludźmi. W końcu jest to zawód zaufania publicznego i generalnie związany jest z pracą z drugim człowiekiem. Dlatego też taki radca prawny musi umieć wszystko wytłumaczyć w zrozumiały dla klienta sposób, musi wzbudzić jego zaufanie i się z nim dogadać.

Strój, gabinet i powaga miejsca pracy

Odnosząc się do miejsca pracy – warto mieć na uwadze, że radca prawny to ciągle jeszcze jest zawód, w którym obowiązują pewne normy wyglądu, stroju, wyglądu biura… Czy ktoś poszedłby do radcy, który ma wytatuowane całe ciało i kolczyki w nosie? Pewnie jacyś klienci by się znaleźli, jednak taki wygląd nie wzbudza za dużego zaufania.

Ponadto strój także powinien być stonowany – dzisiaj nie musi to być garnitur, jednak powinna to myć chociaż tzw. „codzienna elegancja”. Biuro czy gabinet również nie mogą wyglądać jakkolwiek.

Jak zatem widać, zawód radcy prawnego ma wiele wymagań…

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here