Czym zajmuje się kancelaria notarialna

Kancelaria notarialna to miejsce, gdzie swój zawód wykonuje prawnik, nazywany notariuszem. Jest to osoba, która zajmuje się różnymi czynnościami prawnymi związanymi z następującymi sprawami: spadki, obrót nieruchomości, poświadczanie dokumentów, pełnomocnictwo, sprawy rodzinne. Jeśli, więc jedna z powyższych spraw dotyczy nas, to warto skorzystać z usług notariusza.

Ile kosztują czynności prowadzone przez kancelarię notarialną?

Najważniejszym czynnikiem, jaki wpływa na cennik u notariusza, jest tak zwana taksa notarialna. Wartość taksy reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. W rozporządzeniu tym wyznaczona jest maksymalna stawka taksy notarialnej, której nie można przekraczać.

Każda kancelaria notarialna ustala ceny względem takiej właśnie taksy. Niektóre czynności mają stałe opłaty i nie mogą być one zmienione. W rozporządzeniu takie grupy czynności są wskazane, a kwoty jednoznacznie podane. W tym przypadku cen nie można z kancelarią negocjować.

Jakie sprawy lepiej zlecić u notariusza?

Wiele osób nie wie, że niektóre sprawy prawne np. związane z majątkiem, spadkiem mogą być prowadzone przez kancelarię notarialną bez udziału sądu. Nie trzeba wchodzić na drogę sądową, żeby pewne spory rozstrzygnąć. W takich sytuacjach należy wszystkie możliwe dokumenty przedstawić notariuszowi, które na ich podstawie i podstawie obowiązującego prawa określi rozwiązanie danej sprawy.

Warto mieć na uwadze to, że sprawy prowadzone przez kancelarie notarialną są szybciej realizowane i rozstrzygane. To z kolei często daje dużą oszczędność czasu i pieniędzy.

Inne czynności wykonywane przez notariusza

Kancelaria notarialna to miejsce, gdzie załatwimy również takie sprawy jak poświadczenie dokumentów, podpisu. Notariusz jest osobą, która ma prawo do nadania różnym dokumentom moc urzędową. Dzieje się tak najczęściej w przypadku dokumentów związanych z użytkowaniem wieczystym, umową darowizny, umową o ustanowienie odrębnej własności lokalu.

Notariusz zajmuje się także pełnomocnictwem i występuje w imieniu klienta, gdy jest taka potrzeba. Sporządza akty notarialne, poświadczenia, spisuje protokoły, testamenty, oświadczenia, protesty dotyczące czeków i weksli.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here