Problemy z włosami u mężczyzn

Dzisiaj wielu mężczyzn stara się zachowywać możliwie schludny wygląd. Natomiast wielu z nich ma znaczące problemy z włosami, które mogą znacząco utrudniać odbiór naszej osoby. Dwa najpopularniejsze problemy to łysienie i siwienie włosów.

Co powoduje siwienie włosów?
Problem siwych włosów najczęściej dotyka ludzi w podeszłym wieku. Z medycznego punktu widzenia za naturalny kolor włosów odpowiedzialne są znajdujące się w mieszkach włosa melanocyty, czyli komórki wytwarzające pigment koloru, tzw. melaninę. We włosach wyróżniamy dwa rodzaje pigmentu: eumelaninę – która jest odpowiedzialna za kolory brązowy i czarny oraz feomelaninę – która jest odpowiedzialna za kolory żółty, czyli blond. Powodem siwienia włosów najczęściej jest niedobór odpowiedzialnych za kolor naszych włosów komórek.
Odcień naszych włosów, jest zależny jest od proporcji wspomnianych wyżej pigmentów. Nawet włosy osób o kolorze czarnym mogą mieć w sobie pigmenty koloru żółtego, a włosy blond mogą zawierać brązowe. Dzięki temu nie musimy mieć idealnie czarnych czy żółtych włosów, a mogą wyrażać one setki tysięcy odcieni blondu. Ilość kombinacji i odcieni jest więc praktycznie nieograniczona, a konkretny kolor włosów osiągamy w wyniku osiadania, a następnie mieszania się tych mikroskopijnych, cząsteczek barwnika na keratynowych włóknach, z których składa się każdy nasz włos. Nie jest tajemnicą, że kolor włosów jest dziedziczny, może się okazać, że odziedziczymy kolor włosów nie tylko po rodzicach, ale także po dziadkach czy dalszych krewnych.

Dlaczego włosy siwieją?
Włosy z czasem mają coraz mniej pigmentu, ponieważ z wiekiem ustaje u ludzi produkcja odpowiednich hormonów odpowiedzialnych za budowanie się danego pigmentu. Moment ten jest uwarunkowany genetycznie, więc możemy oczekiwać siwienia w podobnym wieku, jak nastąpiło to u naszego ojca lub dziadka. Siwizna może mieć różne odcienie, w zależności także od predyspozycji genetycznych, nasze włosy mogą przybierać bardziej kolor żółty lub srebrny. Zwykle u mężczyzn siwe włosy zaczynają się pojawiać w wieku 35 do 40 lat. Czasami zjawisko siwienia może się także pojawiać u ludzi młodych, niekiedy nawet w okolicach 20. roku życia. Powodów przedwczesnego siwienia może być wiele, od nadmiernego stresu, poprzez częsty kontakt włosów z promieniami UV aż po dietę i styl życia. Jest udowodnione, że picie alkoholu lub palenie papierosów znacząco przyczynia się do zwiększania ilości siwych włosów.

Jak zwalczać problem siwych włosów?
Zawsze najlepszą metodą będzie niwelowanie powodu powstawania nieprawidłowości. Jeżeli zaczynamy siwieć w młodym wieku, a wiemy, że nie mamy genetycznego obciążenia w tym aspekcie, warto przyjrzeć się stanowi naszego zdrowia. Może się okazać, odżywiamy się nieprawidłowo lub cierpimy na niedobór witamin. Zdarza się także, że siwienie może być spowodowane problemami ze skórą głowy, wówczas wyeliminowanie problemu może być stosunkowo proste. Wystarczy udać się do dermatologa, aby zalecił odpowiednią kurację dla naszej skóry głowy.
Możemy też się starać eliminować problem częściowo, np. stosując odpowiednie szampony, zwiększające ilość pigmentu. Farbowanie włosów u mężczyzn także jest coraz częściej spotykaną praktyką. Jeżeli zaczniemy farbować włosy na początkowych etapach siwienia, jest szansa, że uda nam się ten fakt całkowicie ukryć i nie będzie od zauważalny dla nikogo z naszych znajomych. Przy obecnej ilości farb do włosów dostępnych na rynku, jest szansa, że uda nam się dobrać kolor, idealnie odpowiadający naszemu naturalnemu odcieniowi.

Dużo większym problemem dotykającym mężczyzn, często już w młodym wieku jest łysienie. Niestety na łysienie nie ma w 100% dobrego rozwiązania. Najlepszym wyjściem jest wczesne monitorowanie stanu naszych włosów. Jeżeli wiemy, że mamy genetyczne tendencje do łysienia, dobrze będzie także stosować kuracje wzmacniające włosy. Dobrym pomysłem będzie także profilaktyczne stosowanie szamponów z kofeiną lub tych po prostu wzmacniających włosy.

Należy pamiętać, że nie powinniśmy stosować pierwszych lepszych kosmetyków, warto udać się po poradę do lekarza lub dermatologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here