Świeża głowa każdego dnia

W zależności od indywidualnych predyspozycji włosy należy myć co kilka dni. Niektórzy posiadacze suchych włosów i nieprzetłuszczającej się skóry głowy mogą się ograniczyć do mycia włosów raz w tygodniu. Niestety jeśli natura nam nie sprzyja i nasze włosy szybko się przetłuszczają, jesteśmy zmuszeni myć włosy codziennie. Nieświeże włosy wyglądają nieestetycznie, szczególnie gdy są dłuższe. Potrafią się zbijać w brzydkie strąki, a niekiedy również wydzielać niemiły zapach. Jest jednak kilka sposobów na to, by dłużej zachować świeże włosy przynajmniej do końca dnia.

Bardzo istotny jest rodzaj środka, którym myjemy włosy. Szampon na przetłuszczające się włosy wbrew pozorom nie powinien zawierać zbyt agresywnych substancji myjących. Niestety większość dostępnych w sklepach i drogeriach preparatów zawiera silne detergenty oparte na związkach siarki, które wymywają warstwę hydrofilową i lipidową skóry głowy wraz z nadmiarem wydzieliny gruczołów łojowych oraz zabrudzeniami. Substancje, na które należy uważać, to SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate), MLS (Magnesium Laureth Sulfate), SCS (Sodium Coco Sulfate), a także ALS (Ammonium Lauryl Sulfate). Substancje te są wymienione na początku składu, tak zwanego INCI, na obwolucie opakowania. Niestety zwykle szampony zawierają nawet kilka rodzajów tych detergentów. Wyjątkiem nie są nawet reklamowane jako delikatne szampony dla dzieci.

Szampon na przetłuszczające się włosy z dodatkiem wyżej wymienionych substancji bardzo dobrze się pieni, co daje uczucie świetnie oczyszczonej skóry głowy. Jednak, agresywnie usuwając z niej płaszcz hydrolipidowy, sprawia, że gruczoły łojowe jeszcze intensywniej produkują wydzielinę. W efekcie włosy przetłuszczają się coraz szybciej. W dodatku skóra głowy jest swędząca, podrażniona i zaczerwieniona.

Szampon na przetłuszczające się włosy z dodatkiem siarczanów możemy stosować najwyżej raz w tygodniu. Dobrze jest to połączyć z peelingiem skóry głowy. Na rynku są dostępne gotowe preparaty, jednak taki peeling z powodzeniem wykonamy sami, dodając do rozrobionego wodą szamponu kilka łyżek cukru. Peeling usunie martwe komórki naskórka. Taki zabieg może nawet przyspieszyć wzrost nowych włosów, bo odtyka zaczopowane mieszki włosowe.

Wskazany szampon na przetłuszczające się włosy powinien zawierać niejonowe substancje powierzchniowo-czynne. Wśród nich wymienić można: Coco-Glucoside (powstaje z oleju kokosowego i cukrów owocowych), Lauryl Glucoside (kombinacja kwasu glutaminowego i kokosowych kwasów tłuszczowych), Sodium Cocoamphoacetate, Decyl Glucoside (uzyskiwana z oleju kokosowego i skrobi kukurydzianej). Preparaty oparte na tych łagodnych substancjach nadają się do codziennego mycia głowy. Wprawdzie pienią się nieco gorzej niż szampony na bazie siarczanów, ale nie podrażniają i łagodnie oczyszczają skórę głowy.

Kolejna rzecz to dodatki w szamponach. Niektóre wyciągi z ziół ograniczają przetłuszczanie się skóry. Dobry szampon na przetłuszczające się włosy zawiera wyciąg z szałwii, zielonej herbaty, kory dębu, kozieradki czy mięty.

Przy walce o świeże włosy ważna jest również technika mycia. Sporo ludzi wylewa szampon wprost z butelki na włosy, agresywnie szoruje całe włosy i spłukuje gorącą wodą. Stop! Nawet delikatny szampon używany w taki sposób nie zadziała na naszą korzyść. Najlepiej rozrobić niewielką ilość szamponu z wodą w osobnym kubeczku lub pustej butelce. Taką mieszanką traktujemy przede wszystkim skórę głowy i nasadę włosów. Piana i tak ścieknie na włosy, delikatnie je oczyszczając, ale bez plątania i wysuszenia. Dlatego najlepszą pozycją do mycia włosów jest pochylenie głowy nad wanną lub brodzikiem. Preparat delikatnie wmasowujemy opuszkami palców, następnie spłukujemy letnią wodą. Czynność można powtórzyć. Przy przetłuszczających się włosach maski nakładamy na włosy o długości od ucha w dół. Lepiej stosować maski wymagające spłukania letnią bądź chłodną wodą. Jedynym wyjątkiem jest maska z naturalnej glinki rozrobionej wodą. Taką maskę nakładamy na skórę głowy raz w tygodniu.

Jak widać, jest wiele sposobów na zachowanie świeżych włosów na dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here