Włosy długie, włosy krótkie, loczki, fale, łysy…nie, łysy nie potrzebuje szamponu. Do mycia i do czesania bezwłosym wystarcza gąbka i ręcznik.
A profesjonalne szampony do włosów przyda się każdemu, kto ma owłosienie na głowie.
Szampon to dobry wynalazek. Ma dość długą historię. Może nawet kilka tysięcy lat. Piękności hinduskie stosowały dla swych kruczo- czarnych włosów specjalny i polecany masaż. Masaż na mokro. Do wody, która była specjalnie spreparowana dodawano zestaw ziół. Zioła przeciwdziałały wielu schorzeniom skóry głowy i dbały o powierzchnię włosa.
Niewielu z nas wie, jak dziś robi się szampony. Z czego się składają.
Głównym składnikiem produkowanych obecnie szamponów jest mydło potasowe. Zresztą do wyboru może być jeszcze mydło amoniakalne. Dawniej używało się jeszcze mydła sodowego. Jednak mydło sodowe ma pewien mankament. Jest po prostu trudno rozpuszczalne w wodzie. Wcześniej wymienione gatunki mydła o wiele łatwiej rozprowadzają się w wodzie i tworzą w niej gładki i aksamitny roztwór. Dzięki detergentom podczas mycia włosów szamponem tworzy się piana. W zależności od stężenia detergentu piana może być mniej lub bardziej obfita. Detergent jest uniwersalnym środkiem myjącym. Chemiczne eksperymenty doprowadziły do stworzenia kolejnych alternatywnych środków chemicznych. Zamiast wymienionych wcześniej mydeł: sodowego, potasowego i amonalnego można zastosować mono estry. Są to związki zawierające siarkę. I związane są systematycznie z wyższymi alkoholami alifatycznymi.
Istnieją pewne opory w stosowaniu wymienionych związków chemicznych. Nie ze względu na wciąż obowiązującą ustawę o wychowaniu w trzeźwości i używaniu do produkcji związków zwanych po prostu alkoholami. Niektórzy fachowcy skłaniają się do poglądy, że są one lekko toksyczne. Jednak dobitnych dowodów na to nigdy nie przedstawili. Wszystkie rozważania są czysto teoretyczne.
Kolejnym komponentem, niemniej ważnym jest tak zwane buforowanie. Bufory to po prostu związki chemiczne dbające o to by szampon miała właściwy odczyn. Dodawanie buforów ma na celu zaszczepienie w szamponie odczyny kwaśnego. Kwaśność substancji zapewnia nienaruszanie naturalnych olejków osłaniających włosy. Przy okazji włosy nie elektryzują się.
Szampon musi ładnie pachnieć. Dlatego dodaje się środki nawaniające. Są to sztucznie perfumowane związki chemiczne, będące skomplikowanymi strukturami chemicznymi. Szampony najczęściej wypuszczane są w seriach. Zapach jest jedna ze składowych elementów wyróżniających każdy model spośród serii.
Następnym składnikiem są kondycjonery. Co to znaczy? Ni mniej, ni więcej środki, które kiedyś znajdowały się jedynie w odzywkach teraz zastosowano do skomponowania dobrze działających szamponów.
Profesjonalne szampony do włosów zawierają ich wystarczająca ilość by włosy były chronione i odżywione. Nabłyszczają i dając włosom zdrowy i Świerzy zapach. Dodawane są także środki antyelektrostatyczne. Wszyscy wiedzą, a szczególnie ci, co mają długie włosy, że elektrostatyka może zniweczyć wszystkie zabiegi upiększające. Włosy się elektryzują i wstają we wszystkich kierunkach. Środki antyelektrostatyczne powodują, że można włosy suszyć szybko suszarką i ciepłym powietrzem bez obawy pierzenia się we wszystkie strony sfery.
Do niektórych gatunków szamponów dodaje się środki lecznicze. Na schorzenia skóry głowy lub mieszków włosowych stosowane są leki zawarte w szamponach i działające podczas mycia, kiedy stosuje się leczniczą serię dla poprawy stanu włosów.
Wszyscy znają przecież szampony antyłupieżowe.
Na koniec słów kilka o emulgatorach. Zwiększają one lepkość substancji. Zagęszcza ją i powoduje lepsze przyleganie bez spływania. Roztwór wcześniej wymienionych substancji połączonych ze sobą w wodzie ma tendencje do rozwarstwiania. Po dodaniu emulgatora tworzy jednolite, a i gładką masę. Używa się do tego na przykład polimerów. Związków chemicznych o bardzo długich łańcuchów cząsteczkowych.
Szampon to dobry wynalazek. Dzięki niemu od kilku tysięcy lat wszystkie panie są piękne i mają zadbane włosy.