Problemy z włosami

Żyjemy w czasach, gdzie dobry wygląd jest niekiedy bardziej ceniony od naszych umiejętności. Każdy człowiek starając się o siebie dbać, napotyka wiele problemów, które często są od niego niezależne. Wiele osób ma problemu z utrzymywaniem wagi, szerokie problemy skórne, ale najczęściej dokuczają nam problemy skóry głowy oraz łupież.

Łupież to bardzo krępujący problem, która pojawia się tak samo często u kobiet, jak i u mężczyzn. Przypadłość ta bywa dużo bardziej odczuwalna jednak u mężczyzn. Bardzo rzadko pojawia się natomiast u małych dzieci. Jeśli już występuje, raczej jest to dolegliwość bardzo krótka i mało uprzykrzająca życie. Często jednak walczą z nim nastolatki w okresie dojrzewania i liceum oraz panie w podeszłym wieku (blisko okresu menopauzy). W sumie szacuje się, że problem łupieżu długotrwale dotyka około 15% Polaków. Głównym winowajcą, odpowiedzialnym za powstawanie łupieżu jest drobnoustrój nazwany: Pityrosporum ovale. W skrócie jest grzyb, który żyje na powierzchni skóry naszej głowy. Zazwyczaj nie wywołuje on żadnych niepożądanych efektów, chyba że sami sprawiamy mu dobre warunki do działania.

Trzeba także zaznaczyć, że mamy kilka rodzajów łupieżu. Każdy jest inny, inne są powody jego powstawania i często różnią się metody jego zwalczania.
Najczęściej spotykanym rodzajem łupieżu u dorosłych jest łupież tłusty. Powstaje on najczęściej, kiedy nasze włosy mają tendencję do przetłuszczania się, kolonie Pityrosporum ovale wówczas szybko się rozwijają. Grzyb ten żywi się łojem produkowanym przez gruczoły potowe naszej głowy. Dodatkowo tłuszcz tworzy dogodne dla drożdżaków środowisko beztlenowe, przyjazne rozwojowi infekcji. Takie środowisko sprawa, że populacje drobnoustrojów na naszej głowie wzrastają od 45 do aż 80 procent. Zwiększona ilość grzybów prowadzi do większego stanu zapalnego, który bezpośrednio przyczynia się do złuszczania naskórka głowy. Tak właśnie powstaje łupież tłusty.

Jak wygląda łupież tłusty?
Na głowie pojawiają się mocno przylegające do skóry żółtawe płatki, które z czasem odrywają się i opadają samoczynnie na ubranie. Zazwyczaj mają one nieco większą średnicę niż 1cm. Mając krótko obcięte włosy, podczas kąpieli możemy zaobserwować, jak sami możemy usuwać drobinki łupieżu.

Jak zwalczać ten rodzaj łupieżu?
Przede wszystkim należy wyeliminować problem tłustych włosów. Nie zaszkodzi częstsze mycie włosów. Przydatka może także się okazać kuracja do włosów łatwo przetłuszczających.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku łupieżu suchego. Zazwyczaj problem ten dotyczy osób, które nie mają problemu z przetłuszczaniem się włosów, lecz wręcz przeciwnie, ich włosy są nadmiernie wysuszone. Dodatkowo często w tym przypadku, skóra głowy jest wyjątkowo wrażliwa na grzyb Pityrosporum ovale. Zazwyczaj dochodzi do sytuacji, że skóra głowy jest bardzo wrażliwa na działanie tego drobnoustroju. Infekcja wygląda tak, że za każdym potrząśnięciem głową z włosów osypują się srebrne płatki, dużo mniejszego rozmiary, niż w przypadku łupieżu tłustego. Inną przyczyną powstawania suchego łupieżu mogą być źle dobrane kosmetyki czy szampon nienadający się do naszych włosów. Nadmierne stosowanie odżywek może także powodować problemy ze skórą głowy.

Jak zwalczać łupież suchy?
Tradycyjnie najlepszą metodą jest rozwiązanie problemu powstawania łupieżu. Najlepiej jest się skontaktować z kosmetologiem, który dobierze odpowiednie szampony do naszych włosów. Dobry szampon przeciwłupieżowy także będzie dobrym rozwiązaniem, które wyeliminuje doraźnie problem.

Czym jest szampon przeciwłupieżowy?
Szampon przeciwłupieżowy jest jednocześnie lekiem, który leczy problem łupieżu, jak jednocześnie kosmetykiem, który pozwala w wielu przypadkach także utrzymywać skórę głowy w stanie, niedopuszczającym do powstawania łupieżu.

Zawsze należy pamiętać, że dużo lepiej jest utrzymywać skórę głowy w dobrej kondycji i nie dopuszczać do powstawania łupieżu, jeżeli już dopuściliśmy do tego problemu, a sami mamy problemy ze zidentyfikowaniem rodzaju łupieżu, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednią kurację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here