zabawki logiczne

Zabawa może mieć różne formy i cele. Zwykle chodzi jedynie o zapewnienie rozrywki. Jednak wiele zabawek, prócz funkcji rozrywkowej, realizuje również inne cele, pomagając m.in. w kształtowaniu i doskonaleniu specyficznych umiejętności, niezbędnych w kolejnych etapach rozwoju dziecka. Doskonałym przykładem tego typu produktów są układanki logiczne, które zaprojektowano z myślą o ćwiczeniu umysłu, treningu pamięci, zdolności do myślenia abstrakcyjnego i przestrzennego.

Kolory, kształty i rozmiary

Najprostsze wersje zabawek logicznych, dedykowanych najmłodszym dzieciom, mają za zadanie pomóc w nauce rozpoznawania kolorów, kształtów i rozmiarów. Takie przedmioty to często klasyczne klocki drewniane, malowane na wiele kolorów, przybierające kształt popularnych brył geometrycznych. Zabawa polega na dopasowywaniu klocków względem siebie lub ich umieszczaniu w przystosowanych do tego celu otworach. Dzięki takim przedmiotom dziecko uczy się rozpoznania kształtów, rozmiarów i kolorów. Tym samym doskonali swoje zdolności poznawcze, w tym umiejętność myślenia przestrzennego. Zabawki logiczne dla najmłodszych zwykle wykonane są z trwałych materiałów, na przykład z drewna, mają uproszczoną formę i nieco większe rozmiary, dzięki czemu małemu dziecku łatwiej jest się nimi bawić.

Układanki, łamigłówki i puzzle

Dzieciom nieco starszym, które nie mają już żadnych problemów z rozróżnianiem kolorów, kształtów i rozmiarów, polecane są nieco bardziej skomplikowane zabawki logiczne. Ich doskonały przykładem są różnego rodzaju układanki i łamigłówki wymagające myślenia abstrakcyjnego. Dziecko już na wstępie musi przewidywać konsekwencje podjętych działań, w innym przypadku rozwiązanie skomplikowanej zagadki nie będzie możliwe. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów zabawek logicznych dedykowanych starszym dzieciom. Typowym przykładem takiego produktu jest tradycyjna kostka Rubika, ale w sklepach z artykułami dla dzieci znajdziemy również mniej skomplikowane, znacznie łatwiejsze łamigłówki, których rozwiązanie nie zajmie zbyt dużo czasu, przez co nie będzie dla dziecka zbyt frustrujące.

Świat zabawek logicznych jest niezwykle rozbudowany i różnorodny. Dzięki temu nikt nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem produktu dostosowanego do wieku i potrzeb rozwojowych swojego dziecka. Takie zabawki są znakomitym uzupełnieniem dla tradycyjnych gadżetów, takich jak lalki, maskotki czy klocki. Uczą cierpliwości, koncentracji, przestrzennego i abstrakcyjnego myślenia. Są ciekawą propozycją zarówno dla maluchów, jak i młodzieży szkolnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here