Farbować czy nie? Oto jest pytanie

Wiele kobiet nie jest zadowolonych z koloru swoich włosów. A skoro nie czują się dobrze w swoim naturalnym kolorze, uważają, że najlepszym wyjściem jest ich zafarbowanie.
Oczywiście na półkach sklepowych znaleźć można ogromne ilości produktów przeznaczonych do koloryzacji włosów. Zdjęcia pięknych kobiet, umieszczone na opakowaniach preparatów koloryzujących, zachęcają do działania. Dlatego mnóstwo pań i dziewcząt, chcąc skończyć z nieciekawym odcieniem swojego blondu czy brązu, kupują farbę i stosują, licząc na fantastyczny efekt. Niestety jednak, bardzo często rezultat jest daleki od oczekiwanego.

Co daje farbowanie?

Nie zawsze naturalny kolor włosów jest wskazany. Najczęstszym powodem, dla którego kobiety sięgają po farbę, jest siwienie. A przecież nie każdej osobie pasują siwe włosy, zwłaszcza, gdy siwienie nastąpiło w młodym wieku. Poza tym zdarza się również, że naturalny kolor jest rozmyty i szary, natomiast dobrze dobrana farba sprawia, że włosy nabierają życia i charakteru. Kolor staje się intensywny, odmładza i podkreśla urodę kobiety.

Zdania na temat koloryzacji włosów są różne, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się zaletom i wadom włosów naturalnych oraz farbowanych.

Zalety naturalnych włosów:
– odcień włosów najczęściej pasuje do karnacji,
– są zdrowsze od farbowanych,
– nie trzeba walczyć z nieestetycznymi odrostami.

Wady włosów naturalnych:
– kolor, który często nie pasuje do osobowości kobiety, stylizacji i mody,
– siwizna, która większości pań przeszkadza,
– nuda i monotonia, związana z tym samym kolorem włosów przez długi czas.

A jakie są zalety włosów farbowanych?
– ogromny wybór w zakresie kolorów farb do włosów (można mieć fryzurę w każdym kolorze),
– włosy farbowane mniej się tłuszczą,
– pozytywna zmiana rysów twarzy, jej owalu dzięki zmianie odcienia włosów,
– znaczne odmłodzenie, szczególnie kobiet z siwiejącymi włosami.

Natomiast do wad włosów koloryzowanych zaliczyć można:
– możliwość zniszczenia włosów,
– zmianę struktury włosów (np. są bardziej sztywne),
– konieczność bardziej intensywnej dbałości o włosy,
– kolor, który nie zawsze odpowiada oczekiwaniom.

Farbowanie włosów tak czy nie?

Wiele kobiet często zadaje sobie pytanie: czy warto farbować włosy? Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna, jest bowiem wiele, wspomnianych wcześniej, zalet farbowania, ale również i wad. A więc z jednej strony koloryzacja sprawia, że kobieta wygląda ładniej, szczególnie wtedy, gdy dobierze odcień farby pasujący do swojego typu urody, lepiej się czuje i jest bardziej pewna siebie. Z drugiej zaś strony są sytuacje, kiedy farbowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Chociażby w przypadku, gdy naturalne włosy są cienkie i słabe. Wtedy nałożenie na nie silnego środka chemicznego, jakim jest farba do włosów spowoduje, że będą wyglądały jeszcze gorzej. Mogą nawet łamać się i wypadać.
Niektóre kobiety podejmują decyzję o jednorazowym zastosowaniu farby (na próbę). Tu trzeba jednak wziąć pod uwagę, że włosy rosną bardzo szybko i już po kilku tygodniach trzeba będzie zmagać się z brzydkimi odrostami. Najczęściej jest tak, że gdy już zacznie się farbować włosy, trzeba powtarzać koloryzację co jakiś czas. Należy więc dobrze się zastanowić czy w ogóle warto zaczynać farbowanie.

Jakie są inne możliwości?

Zawsze przed podjęciem decyzji o farbowaniu włosów, można spróbować łagodniejszych, naturalnych metod. Do wyboru są na przykład płukanki czy maseczki (kawowa, rumiankowa, z roztworu gencjany, z kory dębu, łupin orzecha włoskiego, cebuli czy nagietkowa). Oczywiście po takiej płukance nie można spodziewać się koloru, jak po farbie. Może ona jedynie delikatnie zmienić odcień włosów.
Innym, mało inwazyjnym sposobem koloryzacji włosów, jest henna, stosowana przez kobiety już w XIX wieku. Dzięki niej można zafarbować włosy na ciemny blond z rudawym odcieniem, na brąz lub na czarno. Najważniejsze jest to, że henna nie stwarza niebezpieczeństwa dla włosów.
Jeszcze jedna możliwość to farbowanie z użyciem szamponetki albo szamponu koloryzującego. Trzeba jednak wiedzieć, że szampon może już przesuszać włosy, a nawet je niszczyć. Ale w porównaniu z farbą jest i tak o wiele delikatniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here