Czym jest JPK WB

JPK WB to Jednolity Plik Kontrolny, na którym znajdują wszelkie dane finansowe, wychodzące i przychodzące, jakie zaksięgowano na rachunku bankowym przedsiębiorcy. Plik ten został wprowadzony na mocy działań Ministerstwa Finansów i służy do uszczelniania polskiego systemu podatkowego.

Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje wszystkich przedsiębiorców od lipca 2018. Obowiązek składania raportów z wyciągów bankowych dotyczy dużych, średnich i małych firm. Na Jednolity Plik Kontrolny składają się księgi oraz wszystkie dokumentacje księgowe, które prowadzone są za pomocą programów komputerowych – w odpowiednim formacie.

Co istotne, przedsiębiorcy zobligowani są również do obowiązkowego przechowywania danych w swoim systemie do czasu, gdy urząd skarbowy nie poprosi podatników o przekazanie danych finansowych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Co zawiera JPK WB?

Jednolity Plik Kontrolny zawiera szereg informacji przeprowadzanych na rachunku bankowym przedsiębiorcy, takich jak:

– nazwa, adres, numer NIP lub REGON nadawcy i odbiorcy rachunku,
– numer rachunku konkretnego nadawcy i odbiorcy transakcji,
– numer IBAN rachunku, z którego zaksięgowano wyciąg,
– datę i czas obciążenia rachunku nadawcy,
– datę i czas wpłaty gotówkowej oraz kwotę i walutę,
– opis i tytuł zlecenia płatniczego.

W jaki sposób należy złożyć raport?

Jednolity Plik Kontrolny jest możliwy do wygenerowania przez przedsiębiorcę na jego rachunku bankowym. W przypadku posiadania rachunku bankowego w jednostce zagranicznej na przedsiębiorcy ciąży obowiązek dostarczenia JPK WB osobiście.

Co ma na celu wprowadzenia pliku JPK WB?

Jednolity Plik Kontrolny ma służyć uproszczeniu weryfikacji procedury deklaracji VAT w wypadku wystąpienia zwrotu podatku VAT.

Ma on także na celu nadać szybszy bieg procesowi identyfikacji nieuczciwych kontrahentów oraz usprawnić procesy kontrolne na rachunkach bankowych. Odejście od wydruków w formie papierowej, zwiększenie automatyzacji oraz skuteczniejsza kontrola to główne założenia JPK WB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here