By włos z głowy nie spadał

Problem z wypadającymi włosami dotyka wielu mężczyzn i kobiet. Wypadające włosy są szczególnie męczącym objawem u kobiet, ponieważ długie, gęste i zdrowe włosy są uważane za atrybut kobiecości.

Wypadanie włosów u kobiet może mieć różnorodne przyczyny. W zależności od powodu wypadania rokowania na odzyskanie bujnej czupryny różnią się w znacznym stopniu.

Najogólniej wypadanie włosów u kobiet może mieć charakter telogenowy, androgenowy lub plackowaty. Najczęstsze jest wypadanie włosów na tle telogenowym. Wiąże się ono ze skróceniem fazy życia włosa. Więcej włosów w fazie telogenu wypada, gdy w jakiś sposób naruszona zostanie równowaga w organizmie. Takie łysienie przebiega zwykle nagle i intensywnie, obejmując całą powierzchnię skóry głowy. Najwięcej takich przypadków wiąże się z niedoborem składników odżywczych, na przykład wskutek stosowania eliminacyjnych diet odchudzających bądź niezbilansowanej diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Wypadanie włosów u kobiet w takich przypadkach występuje z powodu niedoboru białka, żelaza, witamin z grupy B, przede wszystkim witaminy B6 i B12, kwasu foliowego, selenu, cynku, witamin D3, A i E. Najlepszym rozwiązaniem jest zbadanie poziomu tych substancji we krwi. Dobrze jest oprócz poziomu żelaza oznaczyć również zawartość ferrytyny, czyli białka wiążącego żelazo, które stanowi jego formę zapasową dla organizmu. Niedobory substancji odżywczych można uzupełnić jedynie zbilansowaną dietą. Suplementy witaminowe mogą pełnić jedynie pomocniczą funkcję. Część kobiet odnotowuje sporą poprawę, pijąc codziennie od jednej trzeciej do połowy kostki drożdży piwowarskich zaparzonych wrzątkiem. Drożdże tak przygotowane są bombą witamin i mikroelementów, które wspomagają wyrastanie nowych włosów. Należy pamiętać, że włosy jako struktura martwa naskórka dostają substancje odżywcze jako ostatnie w kolejce, dlatego na efekty takiej kuracji i właściwej diety trzeba poczekać minimum trzy miesiące.

Jeśli badania nie wykazują niedoborów, a my nadal cierpimy z powodu wypadających włosów, kolejnym krokiem będzie udanie się na wizytę do dermatologa bądź endokrynologa, by zbadać sprawę pod kątem hormonalnym. Zaburzenia wytwarzania hormonów również mogą wpływać na wypadanie włosów u kobiet. Podstawowym hormonem jest TSH, hormon produkowany przez tarczycę. Nadmiar tyreotropiny we krwi może się przyczynić do wzmożonego łysienia. Ponadto włosy stają się cienkie, suche i matowe. Kolejnymi hormonami, na które trzeba zwrócić uwagę, są prolaktyna i hormony płciowe, a wśród nich testosteron. Nadmiar testosteronu wywołuje u kobiet poza wypadaniem włosów objawy androgenizacji, takie jak meszek w nietypowych jak na kobiece ciało miejscach, a także łysienie w charakterystyczny sposób, obejmujący przede wszystkim zakola. Na łysienie na tle hormonalnym niezbędne są leki zapisywane na receptę przez endokrynologa, takie jak finasteryd czy spiranol. Po obniżeniu poziomu hormonów do normy laboratoryjnej zazwyczaj obserwuje się wyraźną poprawę.

Nie zawsze jednak ustalenie dlaczego następuje wypadanie włosów u kobiet jest takie proste. Czasami łysienie ma miejsce, mimo że wszystkie hormony wydzielane są w granicach normy. Najprawdopodobniej wiąże się ono z nadwrażliwością mieszków włosowych na typowo męskie hormony płciowe, nawet produkowane w niewielkich ilościach. Wówczas można próbować zbić poziom tych hormonów przy pomocy kuracji opracowanej przez endokrynologa, a wspomagająco stosować zewnętrze preparaty zapisane przez dermatologa. Wśród tych preparatów wymienić trzeba spraye z minoksydylem, substancją, która wydłuża fazę życia włosa, a tym samym ogranicza wypadanie, oraz płyn sterydowy z estradiolem, stosowany tylko krótkotrwale. Z preparatami na bazie minoksydylu osoby, u których stwierdzono androgenowe wypadanie włosów, będą się musiały zaprzyjaźnić do ostatniego włosa, bo jest to na razie jedyny w miarę skuteczny lek, który wprawdzie nie zwalcza przyczyny, ale dość skutecznie działa objawowo.

Na koniec trzeba wspomnieć o łysieniu plackowatym, które jest schorzeniem autoimmunologicznym i jak nazwa wskazuje obejmuje niewielkie połacie głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here