Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy

Piękne i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety. Mogą być piękną wizytówką i pragniemy aby wyglądały imponująco, bez względu na nasz status czy wiek – wszak włosy to jeden z głównych atrybutów kobiecości.
Jednym z najbardziej powszechnych problemów, które niweczą nasze starania o piękną fryzurę jest przetłuszczanie się włosów, wynikające zwykle z nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe skóry głowy.
Przyczyn takiego stanu może być kilka – najczęstszą z nich jest niedostosowanie częstotliwości mycia włosów i używanego szamponu do rodzaju skóry głowy, jaki posiadamy.
Zbyt częste mycie głowy prowadzi do nadmiernego przesuszenia skóry, a jeśli dodamy do tego agresywne detergenty zawarte w szamponach, problem tylko się pogłębia. Im bardziej przetłuszczają nam się włosy tym częściej je myjemy, a im częściej je myjemy, tym bardziej one się przetłuszczają i koło się zamyka.
Skóra broniąc się przed wysuszeniem wzmaga produkcję łoju w gruczołach łojowych, które już po krótkim czasie przyzwyczajają się do wzmożonej pracy, wkrótce uznając ją za normę.
Stosujemy więc coraz to nowsze specyfiki, dodatkowo obciążając włosy ciężkimi odżywkami, a problem zamiast ustępować tylko się pogarsza.

Inną przyczyną nadmiernego przetłuszczania się włosów jest przebywanie w wysokich temperaturach lub nadmierne przegrzewanie skóry głowy.
Kolejnym powodem takich dolegliwości mogą być również problemy hormonalne – zwłaszcza hiperandrogeniczność, czyli nadmiar hormonów męskich. Nie be znaczenia jest także to, co jemy – nadmiar węglowodanów, zamiłowanie do kawy i pikantnych potraw również ma wpływ na stan naszych włosów, podobnie jak stresujący tryb życia lub predyspozycje genetyczne..

Skoro znamy już główne przyczyny przetłuszczania się włosów, jak zatem przeciwdziałać powstawaniu problemu?

Podstawą profilaktyki przeciwdziałania nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły, jest odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy.
Osoby posiadające skórę głowy z predyspozycjami do łojotoków powinny stosować odpowiednio dobrany szampon przeciwłojotokowy a także wracać szczególną uwagę na częstość z jaką myją głowę.
Nawet najlepiej dobrany szampon zda się na nic, jeśli będziemy wytrwale wymywać ochronną warstwę lipidową skóry głowy poprzez zbyt częste mycie. To tylko zmusi nasze gruczoły do wytężonej pracy i problem będzie nawracał.
Na początku zmniejszenie częstotliwości mycia głowy będzie niestety skutkowało tym, że będziemy zmuszeni do chwilowego zaakceptowania naszych przetłuszczonych włosów, ponieważ gruczoły potrzebują czasu, żeby przyzwyczaić się do zmniejszenia produkcji łoju. Warto jednak przecierpieć parę dni, żeby pozbyć się problemu na stałe.

Warto również zadbać o prawidłową dietę i zmniejszyć poziom stresu w codziennym życiu, co znacząco wpłynie na równowagę skóry głowy. Z kolei w przypadku problemów hormonalnych warto skonsultować się z endokrynologiem i rozważyć leczenie.

Jak poradzić sobie, jeśli problem już wystąpił?

Na rynku mamy wiele aptecznych produktów przeciwdziałających łojotokowi. Szampony zawierają zwykle ekstrakt z czarnej rzodkwi, która ma właściwości regulujące pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dermokosmetyki wcierane w skórę głowy i pozostawiane tam bez spłukiwanie, które czynią terapię skuteczniejszą i szybszą w przeprowadzeniu.
Przy wmasowywaniu preparatów należy jednak pamiętać, aby nie robić tego zbyt intensywnie, gdyż mocne pocieranie palcami o skórę głowy może pobudzić gruczoły do pracy zamiast je wyciszyć.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na temperaturę wody, którą spłukujemy głowę, ponieważ gorąca woda pod dużym ciśnieniem również tylko pobudzi pracę gruczołów i efekt stosowania preparatów nie będzie miarodajny,
Regulowanie pracy gruczołów to niestety proces wydłużony w czasie, dlatego nie należy spodziewać się spektakularnych efektów z dnia na dzień. Zwykle pierwsze wymierny efekty możemy zauważyć po około miesiącu stosowania kuracji.

Jeśli ogólnodostępne specyfiki nie radzą sobie z problemem, być może nie nadają się one dla naszej skóry głowy – warto przemyśleć wtedy wizytę u dermatologa, który dobierze dla nas indywidualny specyfik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here