Dieta domowa – jakich produktów powinniśmy unikać na zdrowej diecie

Zdrowa dieta domowa zakłada spożywanie tradycyjnych potraw, przygotowanych ze zdrowych produktów. Niezależnie od naszego celu (chęć schudnięcia, przytycia lub ogólna poprawa zdrowia), konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Nie jest to jednak zbyt wymagające, jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie dla naszego samopoczucia i sylwetki. Jednym z ważniejszych elementów zdrowej diety jest unikanie pewnych grup produktów lub ich składników. Jakich dokładnie?

Produkty zawierające glutaminian sodu

Glutaminian sodu jest często obwiniany za zwiększenie apetytu. Te oskarżenia są jednak całkowicie niezasłużone. Glutaminian jest wzmacniaczem smaku, więc często sprawia, że chcemy jeść określony produkt jeszcze częściej. A ponieważ fast foody i wiele słonych przekąsek zawiera bardzo dużo glutaminianu sodu, istnieje ogromne niebezpieczeństwo przybierania na wadze poprzez ciągłe objadanie się niezdrowymi burgerami. Aby tego uniknąć, powinniśmy unikać jedzenia poza domem. Oczywiście, jedzenie „na mieście” jest częścią socjalnego życia, dlatego całkowita rezygnacja z wyjść ze znajomymi jest niemożliwa. Postarajmy się jednak wybierać restauracje i miejsca, w których możemy zjeść coś mniej niezdrowego niż w fast foodach. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie ulubionych przysmaków lub skorzystanie z oferty, którą ma dla nas catering dietetyczny z dowozem, czyli z diety pudełkowej.

Pikantne przyprawy

Pikantne przyprawy

Musztarda, chrzan, imbir, chili, świeżo zmielony czarny pieprz oraz ostra czerwona papryka dodają smak wielu potrawom, jednak mogą również zwiększyć apetyt. Rzeczywiście, pikantne przyprawy stymulują produkcję soku żołądkowego, żółci i enzymów trzustkowych, dając organizmowi sygnał o zbliżającym się posiłku. Najlepszym sposobem radzenia sobie ze zwiększonym apetytem spowodowanym jedzeniem pikantnych potraw jest przyzwyczajenie się do nieco mniej przyprawionych dań. Podobnie jak w przypadku pikantnych przypraw, sól również może sprawić, że będziemy jeść więcej, niż jest to wskazane. Słone potrawy podrażniają receptory jamy ustnej i zwiększają wydzielanie śliny, aktywując układ trawienny. Dlatego zazwyczaj zjadamy więcej niż możemy. Jeżeli nie chcemy zrezygnować ze smaku swoich potraw, możemy skorzystać z opcji, jaką jest dieta do domu Warszawa.

Słodycze i fast foody

Mówiąc o produktach, które nie powinno być w zdrowej diecie domowej, nie można pominąć słodyczy. Co prawda słodycze nie powodują natychmiastowego głodu. Wręcz przeciwnie, cukry proste są szybkim zastrzykiem energii, dlatego możemy poczuć nagły zastrzyk energii. Po pewnym czasie (45 minut-1 godzina) możemy jednak odczuć tak samo nagły spadek energii i zwiększony apetyt. Glukoza zawarta w słodyczach jest zużywana przez organizm prawie natychmiast. Jedzenie dużej ilości słodyczy jest szczególnie niewskazane dla osób z nadwagą. W końcu obecność dodatkowych kilogramów często staje się przyczyną insulinooporności (zmniejszenie wrażliwości organizmu na insulinę). Porzucenie wszystkich słodyczy z dnia na dzień może być bardzo trudne, dlatego rozpoczynając zdrową dietę domową, powinniśmy zmieniać swoje nawyki stopniowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here