nóż

Nóż myśliwski to jedna z podstawowych, a jednocześnie niezbędnych rzeczy, która powinna znaleźć się na wyposażeniu myśliwego. Dlatego należy dokładnie przemyśleć zakup i zdecydować się na nóż, który będzie odpowiadał naszym preferencjom.

Twardość stali w nożach myśliwskich 

Na rynku istnieje wiele modeli noży myśliwskich, które różną się od ciebie wieloma cechami, w tym kształtem, stalą, z której wykonane jest ostrze, jak również materiałem rękojeści. Zastanówmy się najpierw, jaki rodzaj stali jest najbardziej popularny i dlaczego właśnie po niego sięgają chętnie myśliwi.

Największą popularnością wśród myśliwych cieszy się stal węglowa, która jest bardzo wytrzymała. Jej odpowiedni stop, zawierający idealne proporcje pomiędzy węglem a metalem, zapewnia długotrwałą ostrość, która na pewno będzie cieszyła każdego myśliwego. Nie sposób przecież iść na polowanie z nożem, który tępi się już po kilku użyciach.

A jak rozpoznać nóż, który trzyma długo ostrość? Powinien być jak najbardziej odporny na ścieranie, a to oznacza, że musi cechować się wysoką twardością. Jest ona oznakowywania zazwyczaj w jednostkach HRC i dla dobrego noża myśliwskiego powinna wynosić przynajmniej sześćdziesiąt.

Łatwość ostrzenia. Wcale nie jak być sprzeczna z twardością

Łatwość ostrzenia to – mówiąc wprost – łatwość ścierania stali poprzez twardszy metal. Ostrzenie jest bowiem procesem delikatnego skrawania, który sprawia, ze brzeg stali staje się niezwykle cienki, czyli też ostry. Dla wielu osób to bardzo istotna cecha, jednak niestety w klasycznych modelach stoi w sprzeczności z twardością.

Czy zatem noże myśliwskie zawsze ostrzy się ciężko i nieprzyjemnie? Niekoniecznie. Obecnie nóż bardzo twardy i trudny do stępienia, może być jednocześnie przyjemny do ostrzenia. Jak to możliwe?

Wszystko dlatego, że nowoczesne stopy są często bardzo proste chemicznie (czyste) i nie zawierają zbyt wielu węglików. Dzięki temu przy swojej wysokiej twardości mogą być jednocześnie przyjemne w ostrzeniu. Taką cechą charakteryzuje się między innymi wspomniana już stal węglowa.

Nierdzewność

Kwestia nierdzewności jest często kwestią sporną wśród myśliwych. Jedni stawiają na klasyczne rozwiązania, takie jak stał węglowa, które ulegają korozji, ale mają inne, zadowalające ich parametry. Inni preferują mniej twarde i szybciej tępiący się noże nierdzewne. Czy jednak nie istnieje możliwość połączenia tych dwóch cech?

Oczywiście, istnieje. Przykładem takiego rozwiązania może być stal wysokostopowa M390. Jest odporna na korozję powierzchniową, dzięki czemu nie rudzieje. Jednocześnie cechuje się wysoką twardością i ostrością, dzięki czemu będzie odporna na ścieranie i długo zachowa swoje doskonale właściwości. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających, którzy chcieliby cieszyć się niezawodnym nożem w każdych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here