Kosmetyki apteczne są niewątpliwie droższe od tychże „zwykłych”, drogeryjnych. Ma to być wywołane ich silniejszym oddziaływaniem oraz lepszym składem. Kosmeceutyki – pod taką nazwą można czasem napotkać artykuły, jakie powstały w efekcie współpracy kosmetologów, dermatologów, alergologów, farmaceutów oraz chemików. Nim zostają wprowadzone na rynek zostają poddawane badaniom klinicznym na delikatnej skórze człowieka i odmiennym badaniom in vitro wykonanym na etapie jamistym. Dermokosmetyki nie jedynie chronią skórę, lecz również minimalizują symptomy patologiczne.
Więcej aniżeli kosmetyk
Dermokosmetyki (nazywane kosmeceutykami czy kosmetolekami) to artykuły kosmetyczne uzupełnione o działanie zdrowotne czy wspierające leczenie. Znaczy to, iż prócz pielęgnacji, mogą one oddziaływać na mechanizmy fizjologiczne występujące na skórze. Dermokosmetyki różnią się od kosmetyków wzmożoną ilością substancji czynnych, dzięki czemu nie jedynie chronią oraz pobudzają, lecz także zabezpieczają oraz spowalniają mechanizmy starzenia się skóry.
Które elementy aktywne zawierają dermokosmetyki? Są to tylko naturalne substancje. Niezwykle wielokrotnie środki te uzupełnione są w witaminy, takie jak: A, C, E, K, i również antyutleniacze, związki mineralne, wyciągi roślinne, fitoestrogeny, kwasy owocowe oraz ekstrakty roślinne. Efektywność dermokosmetyków zależy zarówno od zawartości aktywnego związku, jak również jego dokładnie dużego stężenia. Może to wiązać się z pojawieniem się działań szkodliwych, więc środek winien być dopasowany przez dermatologa.
W czym kłopot?
Dylemat – apteczne bądź drogeryjne – ma mnóstwo pań. Z jednej strony droższe winno być lepsze, i z innej tańsze nie oznacza gorsze. Poplecznicy apteki uważają, iż tylko tam odnajdziemy efektywne kosmetyki, zaś zwolennicy drogerii – iż po co przepłacać, jeśli można mieć dobry wynik za mniejszą cenę. Prawda jest jednakże taka, iż krem drogeryjny za 20 zł nie zadziała tak dobrze, jak tenże za 100 zł. Można się zżymać oraz denerwować, lecz nic tego faktu nie zmieni. Jest jednakże druga strona medalu – nie wszystkie kosmetyki należy kupić w aptece. Istnieją takie, jakie oddziaływaniem nie różnią się wcale od tańszych, drogeryjnych odpowiedników. Osoby młode, bez żadnych kłopotów skórnych mogą spokojnie zaopatrywać się w drogerii. Jednakże jeśli mamy np. suchą czy za tłustą cerę, przebarwienia, atopię, cellulit lub rozstępy – należałoby sięgnąć po środki apteczne. Identycznie sytuacja ma się z wrażliwą skórą dziecka. Gdy nie mamy żadnych wypróbowanych kosmetyków, lepiej wydać więcej oraz mieć pewność efektywności.
Dokąd po dermokosmetyki?
Dermokosmetyki powinniśmy kupować tylko w aptekach czy w popularnych salonach kosmetycznych, w jakich osoby mające wiedzę na temat ich działania oraz wykorzystywania pomogą nam wybrać środek odpowiadający potrzebom własnej skóry. Trafiony dermokosmetyk może polepszyć nasz stan skóry oraz wesprzeć w łagodzeniu symptomów wielu dolegliwości dermatologicznych. Pamiętajmy jednakże, iż nie należy identyfikować go z lekiem. Może on tylko podtrzymywać rezultat medyczny czy hamować nawrotom choroby. Przed nabyciem środka, należałoby więc poradzić się dermatologa, kosmetologa czy farmaceuty. W „dermo-aptekach” pacjent może zawsze liczyć na profesjonalne doradztwo wykształconych farmaceutów lub dermokonsultantki. Spółki dermokosmetyczne szkolą personel ze swojego asortymentu.
Dermokosmetyk dla alergika
Kosmetyki dostępne w aptekach mogą wykazać się zwłaszcza przydatne osobom cierpiącym na alergie. Doskonale sprawdzają się podczas leczenia większości dolegliwości skóry, takich jak: trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy lub atopowe zapalenie skóry. Środki te są zazwyczaj łatwiej przyswajalne przez skórę oraz wielokrotnie mają właściwości przeciwzapalne. Co więcej, wytwarzane są z zachowaniem standardów odpowiednich produkcji środków, w związku z czym, niosą ze sobą niższe zagrożenie wywoływania uczuleń. Dermokosmetyki poddawane są zazwyczaj specjalnym badaniom dermatologicznym, dzięki czemu mogą je stosować osoby o delikatnej skórze. Zwykle nie zawierają również środków aromatycznych, konserwantów lub syntetycznych barwników, więc są zwłaszcza zalecane alergikom.