Badanie przepływu żył staje się coraz bardziej popularne dzięki najnowocześniejszym metodom pomiarowym. Wyniki są niezwykle dokładne i pozwalają wykryć oraz skutecznie leczyć wszelkie nieprawidłowości w obrębie kończyn dolnych. Czasem poważniejsze schorzenia rozpoczynają się niewinne od lekkiego bólu, mrowienia czy obrzęku nóg. Dlatego łatwo je przeoczyć i zrzucić na karb zmęczenia po ciężkim dniu. Tymczasem jest to coś, co już powinno zaniepokoić pacjenta i sprawić, że zapiszę się on na Dopplera żył. Kiedy i w jaki sposób wykonuje się tego typu badania żył? W poniższym tekście znajdą się odpowiedzi na wszelkie wątpliwości.
Badanie żył metodą Dopplera – jak to się robi?
Doppler polega na działaniu ultradźwiękami na nogi w celu sprawdzenia, w jaki sposób krew przepływa przez żyły i czy np. nie tworzą się zatory. Czasem gołym okiem można zaobserwować, że coś złego zaczyna się dziać z naczyniami krwionośnymi, gdy na nogach pojawiają się wypukłości zwane żylakami. Są to pogrubione i poskręcane żyły, w których tworzą się zastoje. Badanie dopplerowskie kończyn dolnych pozwala dogłębnie sprawdzić stan żył. Nogi bada się od pachwin aż po kostki. Badanie nie wiąże się z żadnym bólem ani dyskomfortem . Trwa około 15 minut, a wyniki są dostępne praktycznie od razu. Nie ma przeciwwskazań, by ktokolwiek skorzystał z badania. Przychodzą na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni i to w różnym wieku.
Komu dedykowane jest badanie przepływu żył?
Badanie żył wykonuje się zazwyczaj u osób, które uskarżają się na bóle i obrzęki nóg. Wskazaniem do wykonania badania jest również trudne gojenie się ran i owrzodzenia powstałe na podudziach. Konieczność przeprowadzenia diagnostyki za pomocą aparatu dopplerowskiego występuje także w przypadku powikłań po zabiegach lub wtedy, gdy dana osoba ma mieć na dłużej unieruchomione kończyny dolne, albo ma zostać poddana kontroli po wszczepieniu graftu.
Jak prawidłowo dbać o zagrożone nogi?
Ważne jest to, by otoczyć szczególną opieką kończyny, które są zagrożone zatorami i słabymi przepływami. Należy na co dzień zażywać ruchu, a w sytuacji odpoczynku siedzieć bądź leżeć z nogami uniesionymi do góry. Należy też unikać alkoholu oraz innych używek. Warto też profilaktycznie wykonywać badania żył raz na jakiś czas.